Paryż w Fotoplastikonie Warszawskim

Muzeum Powstania Warszawskiego, opiekujące się od kilku miesięcy wyjątkowym zabytkiem – Fotoplastikonem, zaprasza na kolejną zorganizowaną tam wystawę. To prezentacja 48 stereoskopowych fotografii, na których pokazane są widoki Paryża z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX w. Wybrano je spośród 200 archiwalnych zdjęć z kolekcji Fotoplastikonu.

fotoplastikon paryż 5

Najstarsze, prezentowane prace pochodzą z okresu przebudowy Paryża przez barona G.E. Haussmanna, czyli z około 1860 r. Na fotografiach można obejrzeć m.in. panoramę miasta, jeszcze przed pojawieniem się Wieży Eiffla, przedwojenny wystrój sal pałacowych Wersalu i Luwru, ulice francuskiej stolicy lat 50. Zdjęcia podpisano w języku polskim i francuskim.

reklama

„Paryż, którego już nie ma”, Fotoplastikon Warszawski, Warszawa, Aleje Jerozolimskie 51, oficyna. Wystawę czynna do 14 marca 2009 r.


19.01.2009 20:36 Aktualności,