Anety Grzeszykowskiej nowa propozycja

Aneta Grzeszykowska - LalkaAutorka wielu, głównie fotograficznych, a zawsze wybitnych projektów – Aneta Grzeszykowska prezentuje najnowszy w Warszawie. Tym razem jest to film zatytułowany “Ból głowy”, który formalnie ma nadal wiele wspólnego z fotografią. Aneta pokazuje się w trzech postaciach i w kilku kawałkach. Film zaczyna od sceny wybuchu rozrywającego jej ciało na luźne części i zgodnie z klasyczną zasadą Hitchcock’a, od tego momentu napięcie stopniowo wzrasta.

Film „Ból głowy” to wystudiowana, egzystencjalna choreografia. Próba ułożenia życia na nowo, co rusz uderzająca w nieco inny ton: groteskowej animacji, surrealistycznej fantasmagorii czy cielesnej gry, kojarzącej się z eksperymentami sztuki ciała.
W warstwie formalnej „Ból głowy” to drugi, po „Black”, film Grzeszykowskiej oparty na pomyśle konfrontacji kobiecej sylwetki z czeluścią czerni. Nie jest to zwyczajne, czarne tło, raczej pochłaniające wnętrze czarnej dziury, idealna przestrzeń niebytu. Aneta obsesyjnie powraca do kwestii niewidzialności – wcześniej zniknęła z rodzinnego archiwum zdjęć („Album”, 2005), ukryła się pod postacią Cindy Sherman („Untitled Film Stills”, 2007) i wygenerowała grupę nieistniejących postaci („Bez tytułu”, 2005/2006).

reklama

Aneta Grzeszykowska, „Ból głowy”, Galeria Raster, Warszawa ul. Hoża 42 m. 8. Wystawa czynna od 24 stycznia 2009 do 14 lutego 2009 r.


23.01.2009 22:18 Aktualności,