Monografia Iona Grigorescu

Wystawa jest pierwszą retrospektywą rumuńskiego artysty Iona Grigorescu. Powstała w rezultacie projektu badawczego prowadzonego przez zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wspólnie z austriacką kuratorką Kathrin Rhomberg.

Ion Grigorescu - boxing

Grigorescu urodzony w 1945 r. w Bukareszcie, z wykształcenia malarz, jest autorem licznych filmów, cykli fotograficznych, zapisów, kolaży – za pomocą których dokumentuje swoje codzienne życie, jak i drogę jaką przeszło rumuńskie społeczeństwo na przestrzeni ostatnich dekad, prowadzącą od rumuńskiego reżimu komunistycznego do realiów ekspansywnego kapitalizmu.

reklama

Z formalnego punktu widzenia twórczość Iona Grigorescu może być analizowana jako klasyczny przykład środkowo-europejskiego sztuki eksperymentalnej, za pomocą której artysta próbujące znaleźć swoje miejsce w wyjątkowo opresyjnym systemie politycznym. Retrospektywne ujęcie jego twórczości od końca lat 60. pozwala dostrzec w niej o wiele więcej, niż kolejny “zagubiony” rozdział w historii środkowo-europejskiej awangardy. Niezwykłość i osobność postawy artysty polega na śmiałym wprowadzaniu do sztuki konceptualnej wątków religijnych, psychoanalizy oraz na definiowaniu przyczyn kryzysów politycznych poprzez kryzys duchowy.

Ion Grigoriescu, “W ciele ofiary 1969-2008”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, Warszawa. Wystawa czynna od 9 lutego do 15 marca 2009 r.


29.01.2009 21:23 Aktualności,