Monografia Tomka Sikory

Tomek Sikora - ŚwiatłoczułyUkazał się obszerny album z fotografiami Tomka Sikory, będący przeglądem wszystkich, także komercyjnych projektów w dorobku fotografa. Album „Światłoczuły” jest elementem obchodów 60. urodzin fotografa. To pierwsze wydawnictwo przekrojowo ukazujące jego prace. Znalazło się w nim ponad 350 zdjęć, realizowanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, od kiedy Tomek Sikora pracuje z aparatem fotograficznym. Są tu i projekty, które powstały z osobistej potrzeby, czasem wręcz dla żartu (jak „Świńskie opowiastki”, zrealizowane wspólnie z przyjacielem, Bartkiem Piszem), są też prace bardziej poważne, jak portrety australijskich sąsiadów fotografa czy mieszkańców USA. Są też dziesiątki zdjęć komercyjnych: fotografie reklamowe i sesje mody – w każdym z nich czuć rękę znanego autora.

reklama

Poza zdjęciami w albumie znajduje się wywiad z Sikorą, przeprowadzony przez Dariusza Żukowskiego. Albumowi towarzyszy płyta dvd, na której znalazła się ponad godzinna animacja fotograficzna – projekt, w którym zdjęcia ożyły i ułożyły się w barwny, pełen energii film.