Fotografie z Magnum

Nowa wystawa w Yours Gallery na trzech piętrach zaprezentuje prace fotografów Agencji Magnum. Osiem niezależnych projektów, których autorami są Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Gueorgui Pinkhassov, Patrick Zachmann i Allessandra Sanguinetti to opowieści o programach terapeutycznych i edukacyjnych, realizowanych przy wsparciu finansowym Fundacji Orange. Projekt powstał z okazji 20-lecia istnienia organizacji.

Maya Goded - orange

Alex Majoli zrealizował projekt poświęcony wadom słuchu. Współpracował z członkami paryskiego Stowarzyszenia na rzecz promocji i rozwoju Mowy ze Wskazówkami. Poznawał codzienne doświadczenia rodzin dotkniętych dysfunkcją. Maya Goded obserwowała program pomocy dla osób dotkniętych autyzmem. Towarzyszyła wolontariuszom podczas regularnych wyjść z podopiecznymi oraz podczas pracy z rodzinami. Abbas opowiada o programie walki z analfabetyzmem na francuskiej prowincji, a Martine Franck spotkała się z dziećmi z wadami wzroku. Susan Meiselas wyjechała do Mali. Towarzyszyła tamtejszym dziewczętom podczas codziennych obowiązków oraz w szkole. Jeszcze całkiem niedawno większość z nich nie miała szans na zdobywanie wykształcenia. Gueorgui Pinkhassov fotografował imprezy dla młodych muzyków, zespołów, chórzystów i dyrygentów. Przyglądał się programom pedagogicznym i społecznym, które starają się uwrażliwić nową publiczność na twórczość muzyczną. Patrick Zachmann zrealizował reportaż podczas warsztatów pedagogicznych dla uczniów departamentu Seine Saint-Denis.

reklama

Wystawa to około 60 fotografii. Prezentowano ją do tej pory we Francji i Hiszpanii. Polską edycję wzbogacił dodatkowy, ósmy projekt, zrealizowany przez Allessandrę Sanguinetti. Zdjęcia wykonano w Polsce w październiku 2008. Autorka odwiedziła warsztaty dla rehabilitantów małych dzieci z wadą słuchu oraz sesje terapii domowej dla najmłodszych.

Alessandra Sanguinetti, Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Gueorgui Pinkhassov, Patrick Zachmann, „Nieobojętny świat”. Osiem spojrzeń Magnum Photos na działalność społeczną”, Yours Gallery, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 33. Wystawa czynna od 6 lutego do 15 marca 2009 r.


03.02.2009 20:01 Aktualności,