Nieznalska w Poznaniu

Dorota Nieznalska jest jedną z najbardziej znanych w Polsce artystek, choć mało kto poza specjalistami kojarzy jej prace. Jest okazja, aby zapoznać się z jej najnowszymi kreacjami na wystawie specjalnie przygotowanej dla poznańskiej Galerii Piekary.

Nieznalska w Poznaniu

Ekspozycja składa się z pięciu obiektów oraz zestawu rysunków artystki, która kolejny raz powraca w swojej twórczości do motywów zakorzenionych w ikonografii i symbolice chrześcijańskiej.

reklama

W tytułach prac dokonuje się przemiana relikwii Męki Pańskiej w korony dla królów i królowych Polski. Obiekty prezentowane na wystawie to wykonane z brązu korony cierniowe umieszczone jak relikwie w szklanych gablotach: Królowa Polski – korona z ciemnymi, czerwonymi, bursztynowymi kolcami, Złota Królowa – korona z kolcami ze złotego bursztynu i Czerwona Królowa – nazywana przez artystkę szatańską. Do tej korony, z kolcami wykonanymi z naturalnego koralu, dołączona jest skórzana obroża na rękę z numerem pesel artystki. Czwartym obiektem prezentowanym na wystawie jest Król Polski, korona cierniowa na łańcuchu, zaś ostatnim i największym – Wieniec mistyczny, zestaw trzydziestu koron cierniowych połączonych łańcuchem.

Dorota Nieznalska, „Królestwo”, Galeria Piekary, Poznań, ul. Piekary 5. Wystawa czynna od 11 lutego do 3 marca 2009 r.


06.02.2009 15:42 Aktualności,