Eva Rubinstein w MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie od dawna zabiegało o fotografie Evy Rubinstein. Obecnie otrzymało od autorki cenny depozyt – 52 odbitki fotograficzne. Zespół vintage prints został skomponowany osobiście przez artystkę i zawiera zdjęcia z lat 1967–1990, czyli z całego okresu jej fotograficznej działalności. Odbitki na barytowym papierze bromowym prezentują motywy z Anglii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Polski, Portugalii, Rumunii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Najdawniejsza fotografia z pozyskanej kolekcji powstała w 1967 r. w Nowym Jorku (Miroir, vitrine), a najnowsza w 1990 r. w Paryżu (Carousel. Nuit).

reklama

Eva Rubinstein od dawna już nie fotografuje. W twórczości zajmowała się klasycznym portretem oraz zapisem socjologicznym w miejscach tak rozmaitych jak dom opieki czy luksusowy apartament. Dokumentowała wydarzenia polityczne w Belfaście i Dublinie, fotografowała w plenerze i we wnętrzach. Jej fotograficzne obrazy charakteryzujące się wysmakowaną kompozycją, często ascetyczną, są dzisiaj rozpoznawalne przez publiczność na całym świecie.

Urodził się w 1933 r. w Buenos Aires, gdzie jej rodzice Aniela z Młynarskich i Artur Rubinstein znaleźli się w związku z trasą koncertową wybitnego pianisty. Rodzina, związana przedtem z Łodzią, mieszkała na stałe w Paryżu, ale codzienność wypełniało podróżowanie po całym świecie. W 1939 r., po wybuchu II wojny światowej, Rubinsteinowie opuścili Europę i osiedlili się w Stanach Zjednoczonych, stając się formalnie obywatelami tego kraju w 1946 r. Eva Rubinstein studiowała na Wydziale Teatralnym University of California w Los Angeles oraz kontynuowała naukę tańca, której poświęciła się od piątego roku życia. Występowała na Brodwayu, między innymi w latach 1955–1956 kreowała rolę siostry w adaptacji Dzienników Anny Frank. Fotografować zaczęła w 1967 r. ucząc się najpierw u Seana Kernana, a potem u takich wybitnych artystów jak Lisette Model, Diane Arbus, Ken Heyman i Jim Hughes. Do dzisiaj ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych i udział w podobnej liczbie prezentacji zbiorowych, a także liczne warsztaty fotograficzne oraz seminaria, które prowadziła w Stanach Zjednoczonych i w Europie.


16.10.2008 18:25 Aktualności,