Czarno-biała egzotyka Anity Andrzejewskiej

Czarno-biała egzotyka Anity AndrzejewskiejSubtelne, tajemnicze i pełne łagodności fotografie z Iranu Anita Andrzejewska zrealizowała podczas czterech podróży do tego kraju.

Kilkadziesiąt zdjęć powstało, gdy autorka woluntarystycznie brała udział w międzynarodowych projektach wymiany artystycznej między twórcami z Europy i Iranu. Potem samotnie podróżowała po Iranie i przemierzyła kraj od Teheranu na wschód aż po granice Pakistanu i Afganistanu, na północ do Maszhadu i na tereny turkmeńskie oraz na południe po Zatokę Perską. W czasie tych wędrówek powstały czarno-białe zdjęcia, które są osobistym, poetyckim zapisem ulotnych obrazów i nastrojów. Są wśród nich portrety irańskich przyjaciół i przygodnie spotkanych ludzi, fotografie wnętrz bazarów ze starożytnych miast jak Isfahan, Sziraz czy Jazd, pustynne pejzaże bezdroży Sistanu i Beludżystanu oraz morskie krajobrazy wybrzeży i wysp Zatoki Perskiej.

reklama

Anita Andrzejewska, „Nur-e dżan”, Galeria Pusta, Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 2. Wystawa czynna do 29 marca 2009 r.


11.02.2009 12:02 Aktualności,