World Press Photo 2009 rozstrzygnięte

To bardzo dla Polaków szczęśliwa edycja World Press Photo. Zdobyliśmy aż 5 nagród. Jury pod przewodnictwem amerykańskiej fotoedytorki, MaryAnne Golon ogłosiło werdykt. Zdjęciem roku została praca Amerykanina, Anthony’ego Suau, zrealizowana dla magazynu „Life”, które jest dokumentem zamian, jakie zaczęły zachodzić na świecie, a szczególnie w USA dosłownie kilka tygodni temu. Jest to zdjęcie, pokazujące skutki kryzysu ekonomicznego. Na fotografii widać policjanta, który przeszukuje dom, aby sprawdzić, czy opuścili go już wszyscy zbankrutowani mieszkańcy. Tym samym przełamana została „tradycja” WPP, nagradzania główną nagrodą zdjęć pokazujących ofiary konfliktów wojennych lub klęsk żywiołowych.

reklama

Pierwszym z nagrodzonych Polaków jest Wojciech Grzędziński z agencji Napoimages, który otrzymał trzecią nagrodę za zdjęcie z konfliktu w Gruzji. Drugą nagrodę w kategorii „Ludzie” otrzymała Justyna Mielnikiewicz, także za zdjęcie z Gruzji. W kategoriach sportowych tradycyjnie zwyciężają zdjęcia Tomasza Gudzowatego. Trzecią nagrodę za sportowe zdjęcia pojedyncze dostała praca pokazująca dziecięcy hokej w Mongolii. Także trzecią nagrodę w kategorii „Życie codzienne, zdjęcie pojedyncze” otrzymał fotograf z Krakowa, Tomasz Wiech za zdjęcie pokazujące śniadanie w wielkiej korporacji., natomiast fotoreportaż z sekcji „Sztuka i rozrywka” fotografa z gdańskiej agencji Kosycarz Foto Press, Kacpra Kowalskiego, obrazujące dzień na plaży we Władysławowie otrzymało wyróżnienie.


13.02.2009 18:32 Aktualności,