Historia sukienki

Ślubu nie było. Została sukienka, rozmiar 38. Zaczęła żyć własnym życiem, mieć swoją historią. Pojechała w podróż poślubną, zrobiła sobie ślubne zdjęcia, wkleiła je do albumu, tańczyła w centrum handlowym, przeżyła romantyczny weekend w małym pensjonacie, nagrała płytę z weselnymi utworami i zrobiła wiele jeszcze różnych rzeczy, których sukienki ślubne nie robią, a czasem też i nie robią ich panny młode. Sukience trochę pomogła Katarzyna Majak, a kronikę wypadków zaprezentowała na wystawie w Galerii Zderzak w Krakowie.

Katarzyna Majak, „Desire”

Desire to projekt oparty na autobiografii – mówi Katarzyna Majak. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Poznałam sukienkę tuż przed moim zaplanowanym zamążpójściem, kiedy dostałam ją „na szczęście”. Na początku sądziłam, że jest wyłącznie moja. Wkrótce stało się jasne, że to ja jestem jej, i że przypadła mi do odegrania rola panny młodej bez pana młodego.

reklama

Wystawa jest wieloelementową realizacją artystyczną. Składają się na nią wielkoformatowe fotografie w specjalnie dobranych ramach, obiekt w postaci albumu ślubnego – wzorowanego na tradycyjnym albumie upamiętniającym najważniejszy dzień z życia panny młodej (limitowany nakład 10 egzemplarzy), film video, specjalnie nagranej płyty cd zespołu „Majak&The Unmarried” zawierającego utwory ślubne w wykonaniu pięciu anielskich niezamężnych głosów (limitowana edycja), oraz w roli rzeźby – główna bohaterka Desire – suknia ślubna.

Fragmenty projektu „Desie” Galeria Zderzak prezentowała na tegorocznych – 13. Targach Sztuki Artforum w Berlinie. Historia sukni ślubnej urzekła wielu gości…

Więcej o projekcie na www.majak-desire.pl

Katarzyna Majak, „Desire”, Galeria Zderzak , Kraków ul. Floriańska 3. Wystawa czynna do 18 kwietnia 2009 r.


10.03.2009 15:13 Aktualności,