Fotografie Hermanowicza w Asymetrii

Ekspozycja prac zmarłego w ubiegłym roku, wybitnego polskiego fotografa, Mariusza Hermanowicza poświęconych stryjowi artysty.

Mariusz Hermanowicz, „Stryj Piotr”

Piotr Hermanowicz zaginał bez wieści we wrześniu 1939 r., po wejściu do Wilna wojsk sowieckich. Był rzeźbiarzem. Mariusz Hermanowicz zaczął prace nad tym projektem jeszcze w 1979 r. W kwietniu 1993 r. odbyła się premierowa wystawa w Galerii Fotografii w Gdańsku, a potem projekt ten był jeszcze prezentowany tylko raz w 1996 r. w Olsztynie.

reklama

Mariusz Hermanowicz był nie tylko znakomitym fotografem. Skończył Państwowa Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi na Wydziale Operatorskim. Oprócz fotografii, filmu i sztuk wizualnych pasjonowała go historia własnej rodziny. Od lat pracował nad „Księgą przodków”. Rodzina Mariusza Hermanowicza, o bardzo rozległych koligacjach (m.in. jednym z jego przodków był słynny Ignacy Domeyko), wywodziła się z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej.

Mariusz Hermanowicz, „Stryj Piotr”, Galeria Asymetria i Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa, Ul. Nowogrodzka 18a m 8. Wystawa czynna do 29 marca 2009 r.


10.03.2009 17:24 Aktualności,