Przeciw dyskryminacji

W warszawskiej “Galerii Niecodziennej” prezentowana jest wystawa poświęcona dyskryminacji kobiet. Pod mocno propagandowym tytułem “Kobieta = zakaz wszelkiej dyskryminacji” prace swoje prezentują: Viola Kuś, Anna Nizio, Kasia Majak i Basia Sokołowska. Decyzję wyboru tematu, obiektu fotografii, formy prezentacji, pozostawiono autorkom. Każda z nich pokazuje osobistą wizję dyskryminacji kobiet.

reklama

Basia Sokołowska od dłuższego już czasu porusza się wokół problematyki wnętrze – zewnętrze. Badanie tego obszaru to nie tylko realizacje dotyczące miejsc, ale również wnętrza i zewnętrza człowieka.
Projekt Violi Kuś odnosi się do pojęcia roli kobiety. Na wystawę składają się cztery zdjęcia, będące wyborem z obszerniejszego materiału, który autorka realizuje od kilku lat. Viola Kuś wykonując fotograficzne sesje będące swoistymi autoportretami, wciela się w różne bohaterki. Zdjęcia aranżuje w tradycyjnych strojach regionalnych oraz miejscach charakterystycznych dla danego stroju i epoki. Część z tych przedstawień przypomina zdjęcia z albumów naszych babek.

Zupełnie odrębne wątki porusza w swojej realizacji Anna Nizio. Dotyka spraw bolesnych i drażliwych. Tematem jej fotograficznych penetracji jest zagadnienie prostytucji. Autorka od wielu lat realizuje swoje projekty na terenach domów publicznych udając klientkę lub prostytutkę.
IMG_031” to tytuł projektu multimedialnego Kasi Majak. Realizacja autorki dotyczy pojęcia związków partnerskich osób tej samej płci. W Polsce mimo realizacji projektów takich jak – “niech nas zobaczą” tematyka ta objęta jest swoistym tabu, problemem zamiatanym pod dywan nie ukonstytuowanym prawnie i społecznie. To milczenie, czy nawet nieświadomość pewnych spraw spowodowała, że autorka będąc z wizytą u swojej dawnej koleżanki ze studiów w Portland w USA, uczestnicząc w codziennym życiu szczęśliwej pary, została zmuszona do rewizji definicji rodziny oraz pojęcia szczęśliwego domu.

„Kobieta = zakaz wszelkiej dyskryminacji”, Galeria Niecodzienna, ul. Mokotowska 55 (bramofon 37), Warszawa. Ekspozycja czynna od 20 do 30 października 2008 r.


17.10.2008 16:25 Aktualności,