Nieprzeżyte

Projekt zatytułowany “Nieprzeżyte” Marty Sinior uhonorowano w zeszłym roku pierwszą nagrodą w konkursie “Fotografia Młodych”. Teraz pokazywany jest w Ateneum Młodych.

Marta Sinior - „Nieprzeżyte” Do sfotografowania cała rodzina ubrała się odświętnie, a mieszkanie zostało starannie wysprzątane. Gospodyni domu co chwila coś poprawiała a to obrus zmieniła w ostatnich chwili, a to narzuty na meblach leżały

Artystka buduje hipotetyczną historię swojego życia. Uczestniczy w ważnych ceremoniach i uroczystościach innych ludzi. Na moment staje się jednym z bohaterów wydarzeń. Wpisując siebie w scenariusz fotograficznych wspomnień obcych ludzi, tworzy drugi, fikcyjny, ale bardzo prawdopodobny scenariusz własnej biografii. Podążając za naturalnym odruchem żałoby pojawiającym się na widok szczęścia innych, którego nas samych życie pozbawiło, artystka zajmuje miejsce bohaterek snap-shotów, w których sytuacji kiedyś mogłaby być, a teraz tylko chciałaby się znaleźć. W ten sposób, “grając” w szczęśliwych scenach z filmu życia innych, konstruuje swoje hipotetyczne, osobiste i rodzinne szczęście. Jedynym dowodem i miejscem jego istnienia jest album fotografii – projekcji własnego życia, życzeń-wspomnień obsesyjnie rozgrywających się w jej świadomości.

reklama

Marta Sinior, „Nieprzebyte”, Galeria Ateneum Młodych, Warszawa, ul. Piwna 51/53. Wystawa czynna od 13 marca do 15 kwietnia 2009 r.


10.03.2009 18:28 Aktualności,