Podhale w fotografii Pękalskiego

Galeria B&B w Bielsku-Białej prezentuje dokument Leszka Pękalskiego z Podhala. Zdjęcia te mają 30 lat z okładem. Powstały w 1977 r. kiedy autor zbierał „zestaw ZPAF-owski” – cykl prac, który podówczas musiał przedstawić każdy kandydat do Związku. 20 zdjęć w formacie wystawowym stanowi spójną całość.

reklama

Autor fotografował Dzianisz na tyłach Gubałówki, Jurgów, Rzepiska i Kacwin na Spiszu, tuż pod słowacką granicą, wreszcie Ochotnicę w Gorcach. Wędrował, spotykał ludzi, rejestrował to, co udało mi się zobaczyć i czego doświadczyć. Miał chyba sporo szczęścia, bo zebrany w stosunkowo krótkim czasie materiał wystarczył, by dostał się w 1978 r. do ZPAF, a także by stworzyć z blisko 300 zdjęć album “Wnukowie Sabały”, do dziś nie wydany, istniejący tylko w jednym egzemplarzu.

Leszek Pękalski, „Podhale”, Galeria B&B, Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 12. Wystawa czynna od 7 listopada do 3 grudnia 2008 r. Więcej na: www.fcf.art.pl


17.10.2008 16:28 Aktualności,