VI Krakowska Dekada Fotografii

VI Krakowska Dekada Fotografii„Pejzaż fotograficzny” to temat VI Dekady organizowanej przez krakowskie Muzeum Historii Fotografii. Dziesięciodniowy festiwal dedykowany jest kompozytorowi i taternikowi Mieczysławowi Karłowiczowi w setną rocznicę jego śmierci. Punktem wyjścia dla dalszych, często bardzo odległych rozważań będą Tatry, Karpaty, Karkonosze, Alpy, Himalaje, a każde pasmo górskie może się stać bliskie, archetypowe, zaś archetypy się zmieniają na naszych oczach.

reklama

W kalendarium przeglądu znalazły się liczne wystawy oraz sesja naukowa dotycząca technik fotografowania krajobrazu i przyrody, rejestrowania relacji z otoczeniem, gór jako natchnienia artystów i odzwierciedlenia dążeń eksplorujących je i uwieczniających badaczy, a także pokazy filmowe, koncert muzyki klasycznej oraz prezentacje multimedialne.

Wśród ekspozycji na szczególną uwagę zasługują: „Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia… U źródeł fotografii górskiej” w MHF, „Natchnienie. Fotografia gór. Ryszard Karczmarski (Fotografia otworkowa)” w Centrum Sztuki Japońskiej Manggha oraz „Góry w pięciu odsłonach” – wystawa zbiorowa dedykowana Mieczysławowi Karłowiczowi, prezentująca prace Janiny Hobgarskiej, Ewy Andrzejewskiej, Wojciecha Zawadzkiego, Stanisława J. Wosia i Janusza Nowackiego w Galerii Tuleja.

17-26 kwietnia 2009 r., VI Dekada Fotografii, Kraków.


16.04.2009 20:59 Aktualności,