Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Program Główny tegorocznego Fotoestiwalu w Łodzi realizowany jest w ramach unijnego projektu Backlight. Jest to wspólna inicjatywa kuratorów z Austrii, Włoch, Finlandii i Polski, dzięki której powstał cykl wystaw „Atak Łaskotek” („Tickle Attack”). Na wystawie znajdziemy zdjęcia zabawne, wieloznaczne, obrazy z podtekstem, wywołujące nie tylko uśmiech, ale przede wszystkim zmuszające do zastanowienia się.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Tradycyjnie na Fotofestiwalu prezentowane są indywidualne wystawy wyselekcjonowane spośród projektów zgłaszanych przez fotografów i kuratorów. W tym roku, spośród rekordowej liczby 600 zgłoszeń, jury kuratorskie wybrało 12 wystaw. W maju najciekawsza z nich nagrodzona zostanie tytułem Grand Prix Fotofestiwal 2009. Wystawy mają przede wszystkim prezentować różnorodność zjawisk fotograficznych i nowe tendencje w fotografii, nie są ograniczone tematycznie. W tej sekcji imprezy zobaczymy projekty autorstwa Andreja Balco, Carlo Gianferro, Christiena Jasparsa, Christopha Burtschera, Edgara Martinsa, Elisy Hoffman, Kaya Westhuesa, Marji Pirilä’i, Pawła Olearki, Petera Puklusa, Susany Raab i Symona Klimana.

reklama

Na tegorocznej imprezie nie zabraknie też „Fabryki Fotografii” – jednej z najbardziej charakterystycznych wystaw Fotofestiwalu, podczas której swoje prace wystawiają studenci polskich i zagranicznych szkół. „Fabryka” daje szansę zadebiutowania młodym artystom, często jest przełomowym doświadczeniem w ich działaniach zawodowych i artystycznych. Jest także świetną promocją szkoły oraz pozwala na konfrontacje i porównanie osiągnięć różnych placówek.

Gościem specjalnym Fotofestiwalu są w tym roku Węgry. Zobaczymy jednak niezbyt wiele wystawa węgierskich, za to bardzo ciekawych m.in. „Archiwum Horusa” i „Jasna strona rzeczywistości. Współczesna fotografia węgierska”. Wśród innych wystaw towarzyszących warto zwrócić uwagę na 30. Urodziny Łodzi Kaliskiej i jej projekt „Niech sczezną mężczyźni”, a także na indywidualne prezentacje Andrzeja Różyckiego, Oiko Petersena, Marka Domańskiego, Tadeusza Rolkego i Waldemara Zdrojewskiego oraz Karolinę Kowalską.

Fotofestiwal w Łodzi to także wiele imprez dodatkowych, przegląd portfolio, ekspozycje w przestrzeni publicznej, prezentacje multimedialne i jak zawsze niezwykła atmosfera fotograficznego święta.

6-31 maja 2009 r., Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi


29.04.2009 12:22 Aktualności,