Emocje w czerni i bieli

Cykl „Prelude” Jeana Francisa Spricigo składa się z 27 czarno-białych fotografii wykonanych z negatywu i wydrukowanych techniką lambda print. To wypowiedz w subiektywnym języku fotografii, mówiąca o tym, co pozornie nieprzedstawialne: o emocjach. W tonalnej rozpiętości (i dramatycznym napięciu) pomiędzy czernią i bielą autor poszukuje analogii do stanów emocjonalnych. Niezależnie od tego, czy fotografuje ludzi, zwierzęta, czy fragmenty nieożywionej natury, są to zawsze „inne obrazy tego samego” – życia w jego intensywności i tragizmie. Fotografie Spricigo nie tworzą formy zamkniętej, skończonego, pełnego studium. Są raczej fragmentaryczne i niedopowiedziane, choć intensywne.

Francis Spricigo, Prelude

Jean Francis Spricigo w 2008 r. został laureatem dwóch prestiżowych nagród w dziedzinie fotografii: Fondation belge de la Vocation oraz Académie des Beaux-Arts de l’Institut de France. Jego prace zostały wybrane do głównej wystawy tegorocznego Festiwalu Fotografii w Arles.

reklama

Francis Spricigo, „Prelude”, Simonis Gallery, Warszawa, ul. Burakowska 9. Wystawa czynna do 31 maja 2009 r.


30.04.2009 14:15 Aktualności,