Nagrody Pulitzera tradycyjnie też dla fotografów prasowych

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie dziennikarskim i literackim – Nagroda Pulitzera została przyznana. W fotografii Pulitzerem nagradza się tylko w dwóch kategoriach – za fotografię newsową (breaking news photography) oraz reportażową (feature photography). Kapituła nagrody Pulitzera za cel stawia sobie nagradzanie zdjęć, które poza newsową treścią i staranną formą mają w sobie wartościowy ładunek humanistyczny.

Damon Winter, cykl zdjęć dokumentujących kampanię wyborczą Baracka Obamy

Zwycięzcą w kategorii Feature Photography Pulitzera 2009 został Damon Winter z „The New York Times” za cykl zdjęć dokumentujących kampanię wyborczą Baracka Obamy. Jury uznało, że Damonowi Winterowi udało się uchwycić wiele aspektów tej kampanii – w jego zdjęciach znalazło się coś więcej niż tylko polityka, i więcej niż samo tylko udokumentowanie „newsa”. Zdjęcia Wintera są kameralne, spokojne, skupione na detalu. Fotograf nie epatuje wielkimi gestami (jakich było przecież wiele), koncentruje się raczej na słowie będącym jednym z głównych haseł wyborczych Obamy – „Nadzieja”.

reklama

W kategorii Breaking News Photography zwyciężył Patrick Farrell, reporter „The Miami Herald” za zapis zniszczeń, dokonanych na Haiti przez huragan Ike. W tym wypadku nagrodzono świadomy zabieg stworzenia zdjęć prowokacyjnych, bardzo dynamicznych, ale i przejmujących, wręcz strasznych. Farrell dramat ludzi, którzy w wyniku huraganu stracili nie tylko dorobek życia, dach nad głową, ale i najbliższych, pokazał za pomocą dynamicznie skomponowanych, czarno-białych kadrów.

Nagroda Pulitzera to zaszczyt mający wymierną wartość. Laureaci otrzymują po 10 tysięcy dolarów.


30.04.2009 14:18 Aktualności,