Oni zostali wydani

Ukazał się długo oczekiwany album fotograficzny Wojciecha Gilewicza zawierający cykl autoportretów zatytułowany „Oni”. Wydawcą publikacji jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

reklama

W autoportretach Wojciech Gilewicz przygląda się sobie samemu oczami wykreowanego przez siebie alter ego, brata bliźniaka, sobowtóra. Zdjęcia ukazują dwóch mężczyzn w codziennych, czasem intymnych sytuacjach. Wspólnie pracują, podróżują, odpoczywają. Są zawsze razem, a jednocześnie osobno – jest między nimi dystans niemożliwy do przełamania. Tradycyjna technika filtra połówkowego i podwójnej ekspozycji użyta w realizacji tych zdjęć nie pozwala bowiem na zbliżenie czy dotknięcie się obu postaci. Powstają sytuacje pełne napięcia psychologicznego, odnoszące się do poszukiwania tożsamości i poczucia wyobcowania.

Autorami tekstów zamieszczonych w książce są Dorota Sajewska i Karol Sienkiewicz, a rozmowę z Wojciechem Gilewiczem na temat cyklu Oni przeprowadził Zbigniew Libera. Zdjęcia z cyklu „Oni” powstają od początku 2002 r.