Beksiński fotograficznie

Zdzisław Beksiński to artysta w powszechnej świadomości istniejący głównie jako malarz. Ma on jednak stałe i ważne miejsce także w historii polskiej fotografii. Fotografować zaczął już podczas okupacji i kontynuował to podczas studiów architektonicznych w Krakowie. Fotografia stanowiła dla niego substytut filmu, a konkretnie montażu i reżyserii filmowej.

Zdzisław Beksiński w Asymetrii

Powszechnie panuje pogląd, że Beksiński zarzucił fotografię na początku lat 60., co artysta potwierdzał w wywiadach. Ostatnio jednak, jeden z kolekcjonerów odnalazł nowy materiał – odbitki wykonane ok. 1978 r. po przeprowadzce Beksińskiego do Warszawy, przez jednego z laborantów. Zostały tu wykorzystane stare negatywy, ale wywołane w nowy, bardziej eksperymentalny sposób. Z przekazów ustnych wynika, że stało się to pod nadzorem autorskim. Podobno Beksiński odrzucił te fotografie i nigdy ich nie pokazał. Sam materiał przetrwał i jest eksponowany na wystawie w Galerii Asymetria.

reklama

„Zdzisław Beksiński w Asymetrii”, Galeria Asymetria i Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa, Ul. Nowogrodzka 18a m 8 (4 piętro). Wystawa czynna do 29 maja 2009 r.


04.05.2009 11:52 Aktualności,