World Press Photo 2009 debiutuje w Poznaniu

W Centrum Kultury “Zamek” w Poznaniu debiutuje w Polsce wystawa World Press Photo 2009. Najlepsze prasowe zdjęcia 2008 r. trafią do Polski zaledwie 3 dni po gali wręczenia nagród w Amsterdamie i otwarciu premierowej wystawy World Press Photo 2009 na świecie.

World Press Photo 2009

World Press Photo cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Konkurs w tym roku pobił kolejne rekordy: 5508 fotografów z 124 krajów nadesłało ponad 96 tysięcy zdjęć. Wśród uczestników było aż 104 autorów z Polski. Nagrodę główną zdobył amerykański fotograf Anthony Suau, autor cyklu o kryzysie ekonomicznym w Stanach Zjednoczonych. Fotografia Roku 2008 przedstawia policjanta podczas akcji eksmisji jednego z domów w Cleveland.

reklama

Wyróżniono aż 5 Polaków. Wojciech Grzędziński otrzymał III nagrodę w kategorii “Wydarzenia” za reportaż o konflikcie w Gruzji. Justynie Mielnikiewicz przyznano drugą nagrodę w kategorii “Ludzie w wiadomościach”, również za reportaż o Gruzji. Trzecie miejsce w kategorii “Prezentacje sportu” zajął Tomasz Gudzowaty. Za fotografię ukazującą korporacyjne śniadanie trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Wiech w kategorii “Życie codzienne”, a cykl “Dzień na plaży” Kacpra Kowalskiego zdobył II nagrodą w kategorii “Sztuka i rozrywka”.

Więcej na: www.worldpressphoto.com

„World Press Photo 2009”, Centrum Kultury “Zamek”, Poznań, ul. Św. Marcin 80/82. Wystawa czynna w dniach 7-27 maja 2009 r.


06.05.2009 16:28 Aktualności,