Jak wiemy, Mazur kocha fotografię

Adam Mazur, Kocham fotografięUkazała się książka Adama Mazura “Kocham fotografię”, opublikowana przez nowe wydawnictwo 40000 Malarzy. Jest to zapis przemian, jakie dokonywały się w obrębie polskiej fotografii na przestrzeni ostatniej dekady. Autor omawia najgłośniejsze wystawy, klasyczne książki, które z wieloletnim opóźnieniem wreszcie ukazały się po polsku, pisze o początkach rynku aukcyjnego, w końcu analizuje twórczość poszczególnych fotografów, zarówno klasyków, jak i artystów współczesnych (m. in. Józefa Robakowskiego, Anety Grzeszykowskiej, Mikołaja Komara, Tadeusza Rzący, Zuzy Krajewskiej, Wojciecha Wieteski, duetu Zorka Project). Kwestionuje przy tym podział na fotografię artystyczną i komercyjną, który pokutuje w Polsce od czasów piktorializmu. Wybór tekstów uzupełniają rozmowy z najwybitniejszymi polskimi fotografami (m.in. Józefem Robakowskim, Wojciechem Prażmowskim, Andrzejem Świetlikiem).

reklama

Adam Mazur (ur. 1977) jest redaktorem naczelnym magazynu „Obieg”, wieloletnim współpracownikiem „Fototapety”, kuratorem CSW Zamek Ujazdowski. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był kuratorem m.in. takich wystaw, jak „Efekt czerwonych oczu” (2008), „Antyfotografie” (2007) czy „Nowi Dokumentaliści” (2006).