Kapliczki Anny Beaty Bohdziewicz

W Galerii Jabłkowskich prezentowana jest wystawa fotografii Anny Beaty Bohdziewicz „Kapliczki warszawskie”, która promuje książkę autorki pod tym samym tytułem, napisaną wspólnie z Magdaleną Stopą.

Anna Beata Bohdziewicz, Kapliczki warszawskie

Warszawskie kapliczki podwórkowe to zjawisko zupełnie wyjątkowe. Są tam, gdzie przetrwała przedwojenna zabudowa. Stoją w podwórkach – studniach, wiszą w bramach, czasem na klatkach schodowych starych kamienic, głównie Pragi i Śródmieścia, ale są też na Woli, Ochocie i Mokotowie. Większość powstała w czasie okupacji i powstania. Dwadzieścia trzy zdjęcia Anny Beaty Bohdziewicz to fragment większego zbioru, który powstawał na przestrzeni ostatnich 30 lat. Fotografie przedstawiają fascynujący świat kapliczek, pełen osobistych pamiątek: różańców, ryngrafów, imiennych świadectw pierwszej komunii, czy portretów Jana Pawła II.

reklama

Anna Beata Bohdziewicz, „Kapliczki warszawskie”, Galeria Jabłkowskich, Warszawa, ul. Chmielna 21. Wystawa czynna do 5 czerwca 2009 r.


13.05.2009 18:03 Aktualności,