Laureaci Grand Press Photo 2009

Konkurs Grand Press Photo 2009 został rozstrzygnięty. Na tegoroczną edycję nadesłano 4,5 tysiąca fotografii. Do finału zakwalifikowano 159 prac – 49 pojedynczych i 16 fotoreportaży, autorstwa 50 polskich fotografów. Faktem jest, że fotografia prasowa w prasie przeżywa dziś kryzys, i to nie tylko w Polsce. Teraz miejscem prezentacji fotografii prasowej są konkursy. Właściwie każdy, kto chce zobaczyć zdjęcie rejestrujące świat, powinien śledzić wyniki takich plebiscytów – są one najlepszym przeglądem tego, co dzieje się w tej dziedzinie fotografii.

Laureaci Grand Press Photo 2009

W Grand Press Photo 2009 zwyciężyło zdjęcie Rafała Malko pokazuje robotników podczas wiecu w Stoczni Gdyńskiej, likwidowanej z powodu nierentowności. Na wiecu odczytano porozumienie stoczniowców z rządem dotyczące odszkodowań za zwolnienia. Stalowa motorówka „Samarytanka”, na której stoją stoczniowcy, jest pierwszym statkiem zbudowanym w tej stoczni (1931 r.).

reklama

W kategorii Wydarzenia nagrodzono pojedyncze zdjęcie Wojciecha Rzędzińskiego zrobione w Gruzji. W sekcji Życie codzienne pracę Jacka Świerczyńskiego z „Dziennika Wschodniego” ukazujące pasażerów busa na dworcu autobusowym w Lublinie. W kategorii Ludzie najwyższy laur znowu przypadł Rafałowi Malko za kadr z uroczystości upamiętniających 69. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Najwyżej nagrodzonym fotoreportażem w kategorii Wydarzenia stała się znowu Gruzja Wojciecha Rzędzińskiego, a w kategorii Życie codzienne zapis wieczoru kawalerskiego zorganizowanego w wynajętym zabytkowym tramwaju zdokumentowany przez Damiana Kramskiego. Karczeby – tak nazywani ludzie ze wschodniej Polski, którzy są silnie związani z ziemią stali się bohaterami nagrodzonego pierwszym miejscem fotoreportażu Adama Pańczuka z Visavis.pl honorowanego w kategorii Ludzie. I miejsce w kategorii Przyroda przypadło Rafałowi Milachowi za reportaż z Ukrainy (Ałuszta, Kercz, Odessa, Sewastopol. Wybrzeże Morza Czarnego).


18.05.2009 20:13 Aktualności,