Retrospektywa Tadeusza Rolke

Warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej prezentuje retrospektywę Tadeusza Rolke. Ekspozycja w sposób szczególny uwzględnia prace najnowsze.

Retrospektywa Tadeusza Rolke

Rolke jest legendą polskiej fotografii reportażowe i dokumentalnej. Związany z tygodnikiem Stolica w latach 50 i 60., w kolejnej dekadzie wyjechał do Niemiec i fotografował dla takich czasopism jak m.in. Stern, Spiegel i Die Zeit. Jego cykl fotograficzny z Hamburga Fischmarkt zyskał światowy rozgłos. Wrócił do Polski tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, a od połowy lat 90. związał się z Gazetą Wyborczą, gdzie w Magazynie zamieszczał reportaże fotograficzne z kraju i z zagranicy (m.in. z Ukrainy i Tunezji), współpracując jednocześnie z niemieckim prestiżowym pismem o sztuce Art.

reklama

Ogromny dorobek fotograficzny Tadeusza Rolke opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym. W centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie, zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego. Na polu fotografii artystycznej ważnym jego dokonaniem jest seria portretów ludzi sztuki, kultury i polityki.

Tadeusz Rolke, “Wszystko jest fotografią”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2. Wystawa czynna od 26 maja do 21 czerwca 2009 r.


20.05.2009 15:20 Aktualności,