Jindřich Štreit na warszawskiej ASP

Retrospektywna wystawa jednego z najważniejszych czeskich fotografów dokumentalnych Jindřicha Štreita obejmuje ponad 190 prac wykonanych w latach 1965-2005.

Jindřich Štreit, Fotografie 1965-2005

Štreit wpisał się w historię czeskiej fotografii cyklami zdjęć ukazującymi ludzi w ich naturalnym środowisku. Najbardziej charakterystyczne tematy jego twórczości to relacje międzyludzkie, intymność i – czasami absurdalne i groteskowe – obrazy życia codziennego. Fotograf w poetycki sposób opowiada o historii nieistniejącej już socjalistycznej czechosłowackiej wsi, o codzienności na prowincji, gdzie życie podporządkowane jest prawom natury. Porusza różne kwestie społeczne. Uwiecznia zarówno tradycyjne motywy, jak i wizualne konsekwencje post-komunistycznego systemu z jego wszystkimi atrybutami: alkoholizmem, załamaniem wartości, biedą, ciężką pracą fizyczną i równolegle – wiarą w buddyzm i więzią z naturą.

reklama

Jindřich Štreit, „Fotografie 1965-2005”, Galeria Sztuki Mediów ASP, Warszawa, ul. Spokojna 15. Wystawa czynna od 22 maja do 7 czerwca 2009 r.


20.05.2009 15:24 Aktualności,