Laureaci BZ WBK PRESS FOTO 2009

5. edycja Konkursu Fotografii Prasowej BZ WBK Press Foto 2009 została rozstrzygnięta. Główną nagrodę za Zdjęcie Roku otrzymał Wojciech Grzędziński. Nagrodzona fotografia przedstawia zrozpaczonego mężczyznę tulącego zwłoki swojego brata, zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na miasto Gori w Gruzji. Materiał powstał na zlecenie Dziennika. Autor otrzymał główną nagrodę w wysokości 15 000 zł.

W konkursie w tym roku udział wzięło 325 autorów. Zgłoszono niemal 6 tysięcy zdjęć. Jury w składzie: Wolfgang Rattay – agencja ThomsonReuters (przewodniczący); Wojciech Rzążewski – Fakt; Anna Brzezińska – Polska Agencja Prasowa; Sławomir Kamiński – Gazeta Wyborcza i Waldemar Kompała – Rzeczpospolita, przyznało nagrody w sześciu kategoriach za zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże. W kategorii Społeczeństwo najlepszym pojedynczym zdjęciem okazała się praca Magdaleny Ubysz z Reportera, a fotoreportażem cykl zdjęć Macieja Jeziorka z Napo Image. W kategorii Cywilizacja zwyciężyła fotografii Mieszko Stanisławskiego i fotoreportaż Pawła Łącznego. Analogicznie w tematyce Wydarzeń tryumfował Wojciech Rzędziński, zarówno jako autor pojedynczej pracy, jak i cyklu. Za najlepsze Portrety uznano te autorstwa Jacka Świerczyńskiego z Dziennika Wschodniego i Adama Pańczuka, a w kategorii Przyroda i środowisko naturalne zwyciężyli Krzysztof Kamiński i Wojciech Jargiło. Najciekawszym zdjęciem sportowym okrzyknięto prace Wojciecha Figurskiego z Przeglądu Sportowego i Karola Zienkiewicza z Dziennika Wschodniego.

reklama

Nagrodzone prace można oglądać podczas wystaw pokonkursowych, które od lipca będą prezentowane w całej Polsce. Na trasie wystaw BZ WBK Press Foto 2009 znajdą się m.in.: Leszno, Połczyn Zdrój, Kłodzko, Ostróda, Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Kalisz, Radom, Kraków, Zakopane, Zamość, Kielce, Lublin, Toruń, Sanok i Olsztyn.

Więcej na: www.bzwbkpressfoto.pl


18.06.2009 23:22 Aktualności,