Amerykański fotorealizm

W związku z 90. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a USA otwarta została w krakowskim Muzeum Narodowym wystawa amerykańskich fotorealistów.

Jest ona rodzajem eksperymentu artystycznego i multimedialnego. Prezentuje nie tylko dzieła sztuki, lecz również instalacje, projekcje filmowe, w tym dokumenty, fotografie wielkoformatowe oraz specjalnie dla tego projektu stworzone ścieżki dźwiękowe.

Amerykański fotorealizm

Prace fotorealistów są oknem na amerykańską rzeczywistość w jej najbardziej typowych i charakterystycznych przejawach. „Ojcem” amerykańskiego fotorealizmu jest marszand i kolekcjoner nowojorski Louis K. Meisel, który w 1969 r. otworzył w Soho na Manhattanie galerię promującą przede wszystkim obrazy fotorealistów. Na ekspozycję składa się czterdzieści jeden prac 20 najwybitniejszych fotografów m.in.: Ralpha Goingsa, Richarda Estesa, Roberta Cottinghama i Roberta Bechtle’a. Ich dzieła nigdy nie były prezentowane w Polsce, choć fotorealizm znany jest w Europie z wielu wystaw, ostatnio z pokazu Picturing America: Photorealism in the 1970s w Deutsche Guggenheim w Berlinie. Współkuratorem berlińskiej wystawy w Deutsche Guggenheim oraz wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie jest Louis K. Meisel.

reklama

Wystawie towarzyszą dwie szczególne publikacje. Pierwszą jest zawierający około 300 haseł leksykon osób i pojęć związanych z wystawą, drugą album prezentowanych dzieł, opatrzony tekstami na temat fotorealizmu, jego historii i zagadnień technicznych.

„Amerykański sen”, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków, ul. Pijarska 8. Wystawa czynna do 4 października 2009 r.


08.07.2009 23:25 Aktualności,