Warstwy koloru i czasu

Pierwsza całościowa prezentacja „Paralaksy czasu“ Zbigniewa Tomaszczuka będzie mieć miejsce w warszawskiej Starej Galerii ZPAF. Projekt realizowany przez ostatnie kilka lat był dotychczas jedynie częściowo pokazywany na wystawach. Tomaszczuk jest fotografem, ale także historykiem i teoretykiem fotografii, charyzmatycznym wykładowcą m.in. Warszawskiej Szkoły Reklamy oraz autorem książek o fotografii.

Zbigniew Tomaszczuk - Warstwy koloru i czasu

Pochodzące z tytułu wystawy warstwy odnoszą się do trzech warstw światłoczułych, z których składa się każda barwna fotografia, a czego zwykle obcując z kolorowymi zdjęciami nie jesteśmy świadomi. Tomaszczuk rozwarstwia kolor, pokazując poszczególne barwy (czerwona, zielona lub niebieska) i wykorzystując je do wizualnego wydzielenia poszczególnych warstw czasu. Najnowsze, specjalnie przygotowane na tę wystawę prace przedstawiają Krakowskie Przedmieście w Warszawie z samochodami, przechodniami i znajdującym się tam widokiem Canaletta, pokazującym to samo miejsce sprzed dwustu kilkudziesięciu lat. To dodatkowa warstwa czasu historycznego.

reklama

Zbigniew Tomaszczuk, „Pamięć warstw”, Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8. Wystawa czynna w dniach 10-30 sierpnia 2009 r.


03.08.2009 21:53 Aktualności,