Zmarł Bronisław Schlabs

Nie żyje legenda polskiej fotografii – Bronisław Schlabs, najwybitniejszy przedstawiciel nurtu tzw. fotografii subiektywnej.

Zmarł Bronisław Schlabs

Urodził się w 1920 r., skończył Politechnikę Poznańską, tam należał najpierw do Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, później do ZPAF. Początki jego twórczości przebiegały pod znakiem realizmu socjalistycznego, a z czasem zbliżając się do abstrakcji.

reklama

Dziś twórczość artysty kojarzy się przede wszystkim z fotografią awangardową, gdyż w połowie lat 50. ubiegłego wieku Schalbs zaczął współpracę z dwoma innymi fotografami – Jerzym Lewczyńskim i Zdzisławem Beksińskim. Założyli nieformalną grupę artystyczną i wspólnie – choć każdy na swój autorski sposób – zajęli się tzw. fotografią subiektywną. Zdjęcia Schlabsa formalnie szły w stronę grafiki i abstrakcji. Artysta posługiwał się różnymi, nierzadko autorskimi technikami, łącząc fotografię z malarstwem i innymi dziedzinami sztuki.


10.08.2009 20:20 Aktualności,