Kunstkamera Grospierre`a

W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski trwa wystawa fotografii Nicolasa Grospierre`a. Artysta urodzony w Szwajcarii, Francuz polskiego pochodzenia, wychował się, mieszka i pracuje w Polsce. Znany jest jako wybitny artysta, fotograf architektury, współautor nagrodzonego Złotym Lwem pawilonu “Hotel Polonia” na Biennale Architektury w Wenecji w 2008 r. Zdjęcia dokumentalne budynków jego autorstwa nie przyciągałyby zapewne takiej uwagi publiczności i krytyki, gdyby nie stanowiły zaledwie punktu wyjścia do dalszej pracy mającej na celu wydobycie głębszych sensów kryjących się za fasadą tego czy innego obiektu. W twórczości Grospierre’a punktem zwrotnym, momentem przewartościowania tradycyjnej formuły dokumentu była „Biblioteka” (2006), w której artysta podjął próbę zwizualizowania nie tyle samego budynku – konkretnego w swym architektonicznym kształcie i materialnym wymiarze – lecz jego idei. Było to działanie bardziej konceptualne niż stricte fotograficzne.

Nicolas Grospierre, Kunstkamera

O ile biblioteka zakłada pewien poziom racjonalności i opanowania w formie katalogu ciągle wymykającej się wiedzy, o tyle gabinet kolekcjonera (niem. Kunstkammer) otwiera nas na związaną z doświadczeniem estetycznym dowolność i nieprzewidywalność procesu gromadzenia rzeczy noszących znamiona sztuki.

reklama

W „Kunstkamerze” Grospierre’a mniej interesuje oryginalność, bardziej derridiańska różnica i powtórzenie rozgrywające się pomiędzy kolejnymi, równoległymi względem siebie płaszczyznami ścian tworzących oktagonalną przestrzeń ekspozycji. Tylko pozornie artysta wycofuje się z charakterystycznych dla siebie fascynacji modernizmem. W przewrotny sposób inspiruje się formalnymi eksperymentami Gustawa Flauberta i Georgesa Pereca, w budzącym respekt sposobie pracy nawiązuje do Paula Cezanne’a, ale także powtarzającego dawnych mistrzów Pabla Picassa, nie boi się porównań z twórczością takich gigantów nowoczesności jak Eduard Manet i Gustaw Courbet.

Nicolas Grospierre, „Kunstkamera”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2. Wystawa czynna do 27 września 2009 r.


07.09.2009 19:34 Aktualności,