Bogdan Konopka uczy w Krakowie

Warsztaty “Zmagania bieli z czernią” poprowadzi w Krakowie Bogdan Konopka, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, stale mieszkający i prezentujący swoją twórczość we Francji.

Konopka (rocznik 1953) zajmuje się przede wszystkim czarnobiałą fotografią wielkoformatową. Jest korespondentem i współpracownikiem pism „Format” i „Kwartalnik Fotografia”. Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii 1998, stypendysta fundacji Pro Helvetia (1993), stypendysta Miasta Paryża (1994), stypendysta Ministra Kultury Francji FIACRE (1996), stypendysta IVRY Francja (1997). Jest autorem wielu albumów fotograficznych m.in.: Chine Empire du gris (Paris 2007), Rezonans (Paris 2007), Beijing Opera work in progress (Bielsko Biała 2006). Jego prace znajdują się w wielu zbiorach, m.in.: Fonds National d’Art Contemporain w Paryżu, Musée de L’Elysée w Lozannie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ostatnio fotografie Bogdana Konopki było i będzie można zobaczyć m.in. na wystawach indywidualnych: Chiny, imperium szarości, Fotofestiwal, Łódź (maj), De rerum natura, Miesiąc Fotografii, Moskwa (marzec), Paysages Aleatoires, La Galerie du Theatre, Gap, Francja (styczeń – luty 2009) oraz podczas wystaw zbiorowych: Photographies Scientifiques, Galeria Paviot, Paryż (styczeń – luty), Art Paris, targi sztuki w Paryżu (kwiecień), Art Brusseles, targi sztuki w Bruxeli i Belgii (kwiecień).

reklama

W pierwszym dniu warsztatów odbędzie się wykład z projekcją zdjęć Bogdana Konopki; prezentacja najnowszych trendów i kuriozów we współczesnej fotografii połączona z prezentacją zdjęć i komentarzem; fotografowanie na zadane tematy wraz z objaśnieniem psychologicznych aspektów fotografowania. W dniu drugim będzie mieć miejsce przegląd prac uczestników warsztatów i dyskusja o nich oraz przegląd zdjęć zrobionych w dniu poprzednim. Wszyscy uczestnicy są proszeni o zabranie ze sobą sprzętu fotograficznego – takiego, jakim posługują się na co dzień. Istnieje również możliwość wypożyczenia na czas warsztatów lustrzanki cyfrowej Sony Alpha 700. Czas trwania warsztatów: 10 godzin.

Warsztaty odbędą się 25-26 października 2008 w siedzibie Krakowskiej Akademii Fotografii przy ul. Krakusa 8. Początek warsztatów godz. 11:00. Rezerwacja miejsca w ramach warsztatu tożsama jest z wpłatą na konto. Całkowity koszt to 250 zł. Więcej informacji: sekretariat@akademiakaf.pl lub 0 660 476 041.