Hido po raz pierwszy w Europie

Todd Hido znany jest przede wszystkim z nocnych fotografii wyludnionych przedmieść i bezdroży. Inspiracją artysty jest zazwyczaj jego przeszłość – zatrzymane w pamięci obrazy z dzieciństwa, klimat przedmieść, na których się wychował. Swoje dotychczasowe poszukiwania miejsc odzwierciedlających atmosferę zapamiętanych miejsc połączył w niezwykły sposób z fotografią portretową, tworząc projekt Between the Two. Zawarte w nim portrety stanowią oś przewodnią całego cyklu, inne zdjęcia zaś nasycają je charakterystyczną atmosferą. Całość jest kombinacją kilku motywów fotograficznych, uzupełniających się między sobą na różnych płaszczyznach i wchodzących ze sobą w relacje, które uwypuklają drobne szczegóły świata przedstawionego i potęgują nastrój zdjęć. Portrety kobiet w skąpo umeblowanych pokojach hotelowych pozostawiają wrażenie braku zakotwiczenia w przestrzeni, izolacji, porzucenia, żalu, końca. Miejsca nie posiadają nazw, a kobiety imion – mogą znajdować się w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie.

reklama

Zdjęcia z łatwością przywołują osobiste skojarzenia, jakby każda przedstawiona historia była wersją innej, która wydaje nam się już skądś znana. Sekwencje fotografii nie posiadają jednego wątku narracji, nie są też podporządkowane konkretnym opowieściom, w pewien sposób są nawet ich początkiem i jednocześnie punktem wyjściowym dla wspomnień i wyobrażeń. Tym samym całość pozostaje otwarta na wszelką interpretację.
Todd Hido mieszka i pracuje w San Francisco, lecz jego prace znane i wystawiane są od wielu lat na całym świecie. Należą także do stałych kolekcji największych i najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych świata jak Guggenheim Museum, George Eastman House, Whitney Museum, Art Institue of Chicago.

Todd Hido, “Between the Two”, Tours Galery, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście. Wystawa czynna od 27 listopada 2008 r. do 20 stycznia 2009 r.


18.11.2008 15:18 Aktualności,