Plus Camerimage 2008

Wystartował w Łodzi Plus Camerimage 2008 – XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. W konkursie głównym festiwalu pokazywanych jest 16 filmów, które walczyć będą o najważniejszą nagrodę imprezy – Złotą Żabę.

reklama

Większość konkursowych filmów polska publiczność zobaczy po raz pierwszy. Należy do nich “Der Baader Meinhof Komplex” wyreżyserowany przez Uli Edel, który od kilku tygodni w Niemczech budzi ogromne emocje. Drugim znaczącym niemieckim filmem jest “Anonyma – Eine Frau in Berlin”. Jego scenariusz powstał na motywach wojennych pamiętników mieszkanki Berlina. Polskim akcentem w konkursie jest “Tulpan” ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej, który obecnie jest chyba jednym z najczęściej nagradzanych filmów na międzynarodowych festiwalach. Polskie kino w rywalizacji reprezentują “33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej ze zdjęciami Michała Englerta oraz “Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego ze zdjęciami Adama Sikory. Ważnym konkursowym filmem jest “Oszukana” Clinta Eastwooda z Angeliną Jolie w głównej roli i ze zdjęciami Toma Sterna oraz “Miasto ślepców” w reżyserii Fernando Meirelles, autora “Miasta Boga” i “Wiernego ogrodnika”. To ekranizacja książki wyróżnionego literacką Nagrodą Nobla portugalskiego pisarza Jose Saramago. Filmem, który uroczyście otworzy tegoroczny festiwal Plus Camerimage będzie “Wątpliwość” z Meryl Streep w głównej roli i ze zdjęciami jednego z największych współczesnych mistrzów kamery Rogera Deakinsa. Przypomnijmy też, że o Złotą Żabę ubiega się najnowszy film Danny’ego Boyle’a zatytułowany “Slumdog Millionaire”, o którym mówi się, że jest jednym z najlepszych filmów 2008 r.

W gronie jurorskim, które wskaże laureatów Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby są m.in.: John Toll, Nicola Pecorini, Pierre Lhomme, Stephen Goldblatt i Ryszard Horowitz.

Po raz drugi partnerem Camerimage jest Discovery Networks Central Europe. Owocem tego partnerstwa jest m.in. fakt że w tym roku, po raz pierwszy w historii festiwalu, filmowcy z całego świata ubiegać się będą o Złotą Żabę w kategorii filmu dokumentalnego. Konkurs odbędzie się w ramach nowej sekcji dokumentalnej Obraz świata – świat w obrazach, której współorganizatorem oraz patronem jest Discovery Networks Central Europe.

16 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, Łódź, 29 listopada – 6 grudnia 2008 r.


01.12.2008 21:51 Aktualności,