Dokumentaliści PAP-u

Dom Spotkań z Historią prezentuje ekspozycję składającą się ze zdjęć pochodzących z archiwum Polskiej Agencji Prasowej, pokazujących życie codzienne Warszawy tuż po wojnie. To zbiór świetnych zdjęć dokumentalnych wykonanych przez profesjonalnych fotoreporterów, a przechowywanych przez lata wyłącznie w negatywach. Rejestrują one oficjalne i codzienne życie w Warszawie sprzed 60 lat.

reklama

Oprócz zdjęć pokazujących życie codzienne w zrujnowanej po wojnie, odbudowującej się stolicy, widzimy fotografie wydarzeń, które na długo zdominowały życie nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich Polaków. Niezwykle wzruszające są fotografie powojenne pokazujące mieszkańców cieszących się „normalnością” na przekór wszechobecnym zniszczeniom – ludzie mieszkający w gruzach, pierwsze zatłoczone tramwaje z „wiszącymi” na stopniach wyrostkami, kolejka do sklepu z butami firmy Bata wydawanymi na talony, budowa mostu średnicowego. Na zdjęciach widzimy też m.in.: pogrzeb kardynała Augusta Hlonda, proces rotmistrza Witolda Pileckiego czy przywódców Stronnictwa Narodowego, Międzynarodową Konferencję Intelektualistów i Międzynarodową Konferencję Młodzieży Pracującej, pierwszomajowe manifestacje.

Na wystawę składa się około 170 fotografii w różnych formatach, ułożonych tematycznie i uzupełnionych krótkimi komentarzami z ówczesnej prasy i prywatnych dzienników. Częścią ekspozycji będą fragmenty kronik filmowych, nagrania dźwiękowe z epoki i relacje świadków oraz ponad 100 slajdów.

„60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947–48”, Dom Spotkań z Historią, Warszawa ul. Karowa 20. Wystawa czynna do 31 marca 2009 r.


23.12.2008 16:30 Aktualności,