Fotografie Rogera Ballena w Katowicach

Retrospektywna wystawa fotografii Rogera Ballena prezentuje wybór prac z różnych okresów twórczości artysty. Fotograf z Nowego Jorku, który od przeszło 30 lat mieszka i pracuje w RPA, jest autorem mrocznych, przesiąkniętych niepokojem obrazów z pogranicza fikcji i dokumentu. Fotografuje przede wszystkim ludzi.

reklama

Urodził się w 1950 r., fotografować zaczął w wieku 18 lat. Jego pierwsze zdjęcia dokumentowały aktywistów walczących o prawa człowieka oraz przeciwników wojny w Wietnamie. Po skończeniu studiów psychologicznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wyruszył w podróż po Azji, Afryce i Nowej Gwinei. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in.: finalistą konkursu Citigroup Prize w Anglii (2000), zdobywcą tytułu Fotografa Roku 2002 na festiwalu w Arles, zdobywcą specjalnego wyróżnienia w konkursie UNICEF Photo of the Year 2001. Jego książka “Outland” otrzymała tytuł najlepszej fotograficznej książki roku (The Best Photography Book of The Year Award) podczas festiwalu Photo Espana w 2001 r. W 2002 r. został laureatem nagrody Fotografa Roku (Photographer of The Year Award).

Na początku Roger Ballen dokumentował życie mniejszych i większych wiosek położonych na rolniczych terenach Południowej Afryki. Pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych zainteresowali go przede wszystkim mieszkańcy, których postanowił portretować. Powstawały prace, które z czasem coraz bardziej wykraczały poza granice czystego dokumentu. Bohaterowie zaczęli pozować do zdjęć. Prace Ballena stawały się coraz bardziej tajemnicze, mroczne, przesiąknięte niepokojem, zarazem też bardziej abstrakcyjne, oderwane od konkretnych, poszczególnych sytuacji.

Roger Ballen, „Smutek śmierci”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Aleja Wojciecha Korfantego 6, Katowice. Wystawa czynna do 30 stycznia 2009 r.


05.01.2009 19:51 Aktualności,