Spotkanie w CSW Zamek Ujazdowski z Peterem Mitchellem

CSW w Warszawie zaprasza na spotkanie z brytyjskim fotografem dokumentalistą Peterem Mitchellem.

Autor przybył z Londynu do Leeds w 1972 r. w celu odwiedzenia przyjaciół ze szkoły artystycznej, którzy mieszkali w squacie. Został dłużej niż się spodziewał. Mieszka w Leeds do dzisiaj, rejestrując zachodzące w tym mieście zmiany aparatem marki Hasselblad.

reklama

Jego fotografie ukazują ślady nieodległej przeszłości: zanikające tanie restauracje, sale taneczne, elektrownie, składy węgla, niewielkie fabryki i młyny wplecione w tkankę życia klasy robotniczej na północy Anglii. Pracując w Leeds, Peter Mitchell zaangażował się w przedstawianie starszych lub zmarginalizowanych obywateli oraz procesów modernizacji miejskiej. Jego znana fotografia Noel i jego chłopcy (1978) ukazuje rozbiórkę budynku Quarry Hill, kojarzonego z paradygmatem modernistycznego budownictwa mieszkaniowego w Wielkiej Brytanii. Wzniesiony w latach 30. w ramach utopijnego eksperymentu, budynek ten umożliwiał robotnikom zamieszkiwanie w higienicznych warunkach w centrum miasta – blisko miejsc pracy. Jak pisał o tej fotografii David A. Mellor: Grupa mężczyzn stojących wśród epickich ruin, nostalgiczna w swojej jedności, odgrywa scenę porażki o bardziej zasadniczym charakterze – scenę końca ery Dobrobytu, nieświadoma jednak tej nadchodzącej straty.

Wystawę “Nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo. Fotografia w Wielkiej Brytanii w latach 1967-1987” można oglądać do 11 stycznia 2009 r.
8 stycznia 2009 r., godz. 18.00, Spotkanie z Peterem Mitchellem, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Sala Kino/Audytorium, ul. Jazdów 2.


07.01.2009 23:35 Aktualności,