Niech sczezną mężczyźni!

Niech sczezną mężczyźni!
Nowy projekt Łodzi Kaliskiej inspirowany jest współczesną kulturą, a szczególnie tym jej aspektem, który opatrzony jest hasłem “gender” czy “feminizm”. Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii ukazujących kobiety pracujące w zawodach, w których kobiety w Polsce jeszcze nie pracują, np. przy układaniu nawierzchni bitumicznej budowanej drogi czy przy pozyskiwaniu bloków skalnych w kamieniołomach. Tematów jest 14 i łącznie tworzą niezwykły obraz absurdalnego futuryzmu, z wszechogarniającym feminizmem.

reklama

Kobiety na fotografiach są nagie, jak na obrazach klasycznego malarstwa symboliczno-romantycznego malarstwa (nimfy, boginie, rusałki), które do dzisiaj jest archetypem najlepiej rozumianym przez społeczeństwo. Społeczna i kulturowa pozycja kobiety w Polsce ulega ciągłym przewartościowaniom, nabiera nowych znaczeń i kontekstów. Projekt Łodzi Kaliskiej dobrze wpisuje się w to zagadnienie, tym bardziej że już we wcześniejszych pracach tego ugrupowania kobiety odgrywały znaczącą rolę.

Ponieważ wystawa w CSW rozpoczyna obchody jubileuszu 30-lecia Łodzi Kaliskiej, oprócz premierowego cyklu Niech sczezną mężczyźni zawiera także przypomnienie wybranych elementów twórczości grupy.

Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Makary Wielogórski, Andrzej Świetlik, „Niech sczezną mężczyźni. 300 lat Łodzi Kaliskiej”, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2. Wystawa czynna 19 stycznia – 1 marca 2009 r.


13.01.2009 22:45 Aktualności,