Reszka Zbigniew (rocznik 1964)

Zbigniew ReszkaCzęściej pokazuje swoje zdjęcia poza granicami niż w Polsce. W galeriach niechętnym okiem patrzą na jego odważne akty, często mówiąc o nim, że jest „czarną owcą” Związku Polskich Artystów Fotografików. Nie odstrasza to ani zagranicznych, ani polskich kolekcjonerów.

Prace Reszki kupowane są chętnie w galeriach i na aukcjach. Reszka maltretuje swoje modelki wielogodzinnymi sesjami w studio, przy sztucznym oświetleniu i w zmiennych dekoracjach. Modelek nie upiększa, nie wybiera też ładnych, szczupłych i młodych. Często fotografuje kobiety dojrzałe, których ciało nosi ślady niejednej ciąży i nigdy nie było dyscyplinowane w siłowni. Nakłania je do przyjmowania niedwuznacznie erotycznych póz, ujawnia ich seksualne fantazje i lęki, pozwala uwolnić się od konwenansów.

Podobnie jak z modelką pracuje także z negatywem – maltretuje najtańsze materiały światłoczułe, poddaje je specyficznym zmianom, uzyskiwany efekt osiąga w wyniku autorskich zabiegów technicznych. Komercyjnie Zbigniew Reszka pracuje z powodzeniem na zlecenie większości agencji reklamowych oraz pism poświęconych modzie i stylowi życia.


15.10.2008 13:30 Wykładowcy,